Jak trenować na eliptyku: Skuteczny trening całego ciała

Ruch i fitness

JAK TRENOWAĆ NA ELIPTYKU: SKUTECZNY TRENING CAŁEGO CIAŁA

Eliptyk to sprzęt fitness, który umożliwia wykonywanie skutecznego treningu całego ciała. Urządzenie pozwala na pracę nad kondycją, wytrzymałością oraz siłą mięśni. Jednak, aby osiągnąć wymarzone rezultaty, warto poznać kilka podstawowych zasad.

  1. ZNAJDŹ WŁAŚCIWE TEMPO

Podczas treningu na eliptyku, nie należy kręcić się zbyt szybko, ponieważ nie przynosi to oczekiwanych efektów. Lewy i prawy pedał powinno się kręcić z umiarem, aby mięśnie nóg i pośladków pracowały na pełnych obrotach. Idealnym tempem wpasowującym się w puls spoczynkowy jest 70-80 RPM.

  1. UNIKAJ PODPORA NA RĘCE

Podczas treningu na eliptyku nie polegać na siłownej pracy rąk, tylko na pracy nóg. Ramiona są jedynie włączone do ruchu, poprzez delikatne napięcie mięśni.

  1. DOBRAJ WYSOKOŚĆ WAHADŁA

Wysokość wahadła powinna być ustawiona proporcjonalnie do długości własnych kroków. Im dłuższy krok, tym wyższe wahadło powinniśmy ustawić.

  1. VARIO

Wiele modeli eliptyków posiada różne programy treningowe, m.in. tryb VARIO. Jest to sposób na trening, który zwiększa intensywność ruchu poprzez zmianę długości kroku.

  1. RÓZNICUJ POZIOMY TRUDNOŚCI

Eliptyk umożliwia zmianę poziomów trudności, dzięki czemu można dostosować trening do poziomu swojej kondycji. Podczas startu warto rozpocząć od niskiego poziomu trudności, a z czasem stopniowo zwiększać.

Podsumowując, trening na eliptyku to skuteczny sposób na pracę nad kondycją fizyczną i wytrzymałościową, a także na wzmocnienie mięśni nóg i pośladków. Warto pamiętać o umiarze i zastosować kilka prostych zasad podczas treningu, aby osiągnąć maksymalne efekty.