Jak poprawić wydolność organizmu podczas treningu?

Ruch i fitness

Często stawiamy sobie cele związane z treningiem, ale nie zawsze osiągamy je w oczekiwanym czasie. Bardzo często przeszkadza nam brak wytrzymałości i siły, które pozwalałyby nam trenować dłużej i intensywniej. Dlatego w tym artykule przedstawimy kilka sposobów, jak poprawić wydolność organizmu podczas treningu.

I. Regularne i intensywne ćwiczenia aerobowe

  1. Trening tlenowy jako podstawa poprawy wydolności

Trening tlenowy to rodzaj ćwiczeń, które polegają na angażowaniu dużych grup mięśniowych oraz na utrzymywaniu stałego tętna przez długi okres czasu. Najbardziej popularne ćwiczenia tlenowe to m.in. bieganie, jazda na rowerze, pływanie, aerobik, fitness czy nordic walking. Stosując regularnie tego rodzaju trening, podnosimy naturalnie poziom odporności organizmu, ulepszamy krążenie krwi oraz wykorzeniamy niedociągnięcia energetyczne, co przekłada się na lepsze samopoczucie oraz poprawę kondycji i wydolności.

  1. Intensywność treningów aerobowych

Podczas treningu tlenowego warto zwrócić uwagę na intensywność naszych ćwiczeń. Początkowo zaleca się treningi z raczej niskim natężeniem, lecz z czasem należy wprowadzać ćwiczenia bardziej intensywne, które będą odpowiednio stymulować mięśnie i dotleniać ciało. W przypadku biegania można to uczynić poprzez wprowadzenie krótkich, intensywnych odcinków podczas treningu, w trakcie których przyspieszamy tempo biegu. Na rowerze natomiast dobrze sprawdzają się podjazdy lub jazda na dużych prędkościach.

II. Prawidłowa dieta dla sportowca

  1. Zbilansowana dieta jako warunek poprawnej wydolności

Poprawa wydolności organizmu jest także uzależniona od naszego sposobu żywienia. Właściwie dobrana dieta wpływa na pobudzenie anaboliczne i hamowanie kataboliczne. Dostarczając do organizmu odpowiednich składników odżywczych, zaspokaja się potrzeby energetyczne podczas treningów i regeneracji mięśni. Dieta powinna być bogata w białka, tłuszcze i węglowodany, które stanowią podstawowe źródła energii oraz minerały i witaminy, które służą jako katalizatory metaboliczne.

III. Suplementacja dla sportowców

  1. Praktyczna suplementacja

Suplementy diety są pomocne podczas intensywnych treningów ale należy pamiętać, że nie zastępują one biodostępnych składników odżywczych z pożywienia. Z pewnością stosowanie suplementów, np. białka serwatki, białka kazeinowego, kreatyny, beta-alaniny oraz aminokwasów przed i po treningu, pozwala uzupełnić braki w składnikach odżywczych oraz regenerować mięśnie i treningi mogą być bardziej efektywne.

IV. Dobre nawyki i styl życia

  1. Ciągłe wdrożenie pozytywnych nawyków

Często jednym z najważniejszych czynników poprawy wydolności jest poziom naszego stylu życia. Warto zwrócić uwagę na nasze codzienne zachowania, zwyczaje i nawyki, które stosujemy w pracy, szkole czy domu. Zmieńmy na lepsze nasze nawyki, stosując np. zdrową dietę, unikając diet fast food, zwiększając czas snu oraz zdecydowanie rezygnując z palenia tytoniu. Ważne jest aby mieć najlepsze warunki do regeneracji i rozwoju, co przekłada się na poprawę wydolności organizmu.

Podsumowując, poprawa wydolności organizmu podczas treningu opiera się na zastosowaniu kilku prostych zasad. Regularne ćwiczenia tlenowe, wprowadzenie treningów bardziej intensywnych, zwrócenie uwagi na naszą dietę i zabiegi regeneracyjne oraz stosowanie suplementów diety może w znaczący sposób poprawić naszą wydolność. Ważne jest również wdrożenie dobrych nawyków i zmiana stylu życia na bardziej zdrowy, co przyczynia się do poprawy naszego stanu psychofizycznego.