Jak trenować na wioślarzu: Kompleksowy trening całego ciała

Ruch i fitness

Trenowanie na wioślarzu to jedna z najefektywniejszych metod poprawiania ogólnej kondycji i budowania siły mięśniowej. Wioślarz to maszyna, która angażuje prawie wszystkie grupy mięśni, a jednocześnie jest łatwa w obsłudze i nie obciąża nadmiernie stawów.

 1. Podstawowe zasady treningu na wioślarzu
  Aby uzyskać najlepsze efekty, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad podczas treningu na wioślarzu. Po pierwsze, ważne jest, aby prawidłowo ustawiać sprzęt i dbać o własne bezpieczeństwo podczas ćwiczeń. Należy także pamiętać o odpowiednim ustawieniu siły oporu, który powinien być dobierany indywidualnie do poziomu zaawansowania i celów treningowych.

 2. Kompleksowy trening całego ciała na wioślarzu
  Trening na wioślarzu to doskonała okazja do zaangażowania niemal każdej grupy mięśniowej w naszym ciele. Dlatego warto wykorzystać tę maszynę w celu przeprowadzenia kompleksowego treningu, który pozwoli nam wzmocnić całe ciało i poprawić kondycję. W trakcie jednego treningu można wykonać np.:

 • 5 minut rozgrzewki na niskim oporze,
 • 10 minut intensywnego treningu interwałowego,
 • 5 minut wiosłowania na spokojnym tempie jako cool-down.
 1. Wprowadzanie ćwiczeń siłowych
  Aby wzmocnić mięśnie, warto wprowadzić do treningu na wioślarzu ćwiczenia siłowe. Mogą to być m.in.:
 • podciąganie ramion długością tułowia,
 • podciąganie siedząc,
 • uginanie ramion z wyciągiem do klatki piersiowej.
 1. Ćwiczenia na wytrzymałość i kondycję
  Wioślarz świetnie nadaje się do przeprowadzenia treningu na wytrzymałość i kondycję. Najlepiej wykonywać interwały w tempie około 30-40 uderzeń wiosła na minutę. Stopniowe zwiększanie tempa i siły oporu pozwoli na efektywne poprawianie wytrzymałości organizmu.

 2. Odpowiednia dieta i regeneracja
  Aby uzyskać jeszcze lepsze efekty treningowe, warto zadbać o odpowiednią dietę bogatą w białko i węglowodany. Ważna jest także przynajmniej 8-godzinna regeneracja organizmu po treningu, która pozwoli na odbudowę mięśni i efektywny rozwój kondycji.

Podsumowując, trening na wioślarzu jest doskonałą metodą na poprawę ogólnej kondycji i wzmocnienie całego ciała. Przed rozpoczęciem treningów warto jednak zapoznać się z podstawowymi zasadami obsługi i indywidualnie dopasować opór i rodzaj ćwiczeń do poziomu zaawansowania i celów treningowych.