Poradnik "Jak dobrać kimono do judo"

Jaką gramaturę kimona wybrać ?

Na rynku występuje wiele rodzajów kimon do JUDO - podstawowa różnica pomiędzy nimi to gramatura materiału z którego zostały uszyte. Plecionka stosowana w kimonach najczęściej występuje w gramaturze GSM :

450gsm

500 gsm

550gsm

650gsm

750gsm

850gsm

950gsm

1150gsm

1250gsm

Kimona wykonane z materiału 350gsm-550gsm znajdują swoje zastosowanie wśród dzieci i młodzieży. Niewielka waga takiego kimona i jego elastyczność dają odrobinę komfortu niezbędnego początkującym zawodnikom. Komona do judo wykonane z grubszej plecionki 750-850gsm będą dobrym wyborem dla osób dorosłych stawiających pierwsze kroki w tej dyscyplinie. Kimona wykonane z najgrubszych plecionek są stosowane podczas zawodów i wśród zaawansownych sportowców. Uwaga na sprzedawców oferujących kimona uniwersalne do JUDO, KARATE itp. Kimono do karate wykonane jest z zupełnie innego materiału nie pozwalającego na szarpanie itp. Nie istnieje coś takiego jak kimono uniwersalne !!!

Jaki krój kimona wybrać ?

Dopasowanie kroju kimona jest sprawą bardzo indywidualną, wszystkie modele ( produkty markowe ) są do siebie zbliżone, a jedynie różnią się drobnymi detalami. Pamiętajmy że kimono do judo podlega bardzo dużym obciążeniom, techniki walki wymagają od przeciwników łapania za pas czy inne części kimona. Dlatego przy wyborze judogi należy zwrócić uwagę na ilość i jakość szwów zarówno w samej judodze jak i spodniach.