Poradnik Jak dopasować rękawice bokserskie

Skóra naturalna czy materiał syntetyczny ?

Rękawice bokserskie można podzielić na dwa rodziaje: wykonane ze skóry naturalnej lub rękawice wykonane ze skóry syntetycznej zwanej PU albo PCV. Rękawice skórzane są przede wszystkim bardziej wytrzymałe niż syntetyczne. Naturalne rękawice "oddychają" dzięki czemu łatwiej zachować higienę, a same ręce mniej się pocą. Ponadto skóra naturalna stosowana w rękawicach jest też mniej podatna na ścieranie mechaniczne, co ma duże znaczenie przy treningach na przyrządach. Wielu producentów nie podaje z jakiego materiału wykonany jest produkt, natomiast najczęściej stosuje się :

skóra cielęca

skóra bydlęca

skóra kozia

Nie jest też prawdą, że rękawice bokserskie wykonane są ze skóry naturalnej gwarantują nam wytrzymałość produktu. Wielu producentów obniżając koszty, szyją rękawice ze skóry tzw. płatowanej. Jest to skóra, która została rozcięta i polakierowana od zewnątrz. Efekt wizualny jest podobny do tej właściwj skóry naturalnej jednak wytrzymałością nie dorównuje dobrej rękawicy z materiału PU. Dodatkowo brak w nich przepuszczalności powietrza.

Rękawice syntetyczne najczęściej są kopią rękawic ze skóry naturalnej. Materiał PU jest stosowany wyłącznie do obniżenia kosztów. Rękawice syntetyczne nie mają większych zalet nad skórzanymi. Jedyną zaletą jest cena która początkujących adeptów może przekonać do takiego produktu.

Podsumowując: przy wyborze rękawic nie należy kierować się zdjęciem czy opisem producenta, należy zasięgnąć opinji u trenera bądź profesjonalnego sprzedawcy zajmującego się tematem od lat. Dla zaawansowanych zawodników nie wskazana jest skóra syntetyczna, a jedynie produkty wykonane z naturalnego materiału. Natomiast dla początkujących, no cóż - jeśli nie jesteś pewien czy sporty walk przypadną Ci do gustu i jak długo masz zamiar trenować na początek zabawy rękawice wykonane ze skóry syntetycznej będą wystarczające.

Waga i rozmiar rękawic bokserskich .

Rękawice bokserskie występują wielu rozmiaracz i wagach.Wagę rękawic bokserskich podaje się w OZ - uncjach. 1 uncja to 28,4g .

6oz - 170g

8oz - 227g

10oz - 284g

12oz - 340g

14oz - 397g

Ze względu na niewielki rozmiar i małą wagę, rękawice 6oz czyli sześcio uncjowe przeznaczone są wyłącznie dla dzieci w ieku 6-8 lat. Rękawice 8 uncjowe przeznaczone są dla dzieciaków w wieku od ośmiu do dwunasyt lal oraz dla kobiet o niewielkich dłoniach. Kolejnym standardem jest 10oz i 12oz wielkość zewnętrzna tych rękawic jast taka sama , różnią się jedynie wagą. Przeznaczone są zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Powyżej 12 uncji rękawice stosowane są jako sparingowe i dla osób o dużej sile fizycznej i wadze.

Należy pamiętać, że im cięższa rękawica tym jest bezpieczniejsza. Waga rękawicy wpływa na szybkość zadawanego ciosu . Dlatego w wadze ciężkiej na sparingach można spotkać nawet rękawice bokserskie 20 oz. By zachować równe szanse dla osób sparujących bądź walczących należy stosować rękawice tego samego typu i wagi.

Modele rękawic bokserskich .

Nie istnieje pojęcie standardowego modelu rękawic bokserskich . Tylu ilu producentów tyle też i modeli rękawic . Kształt rękawicy czyli model zależy w 80% od wypełnienia. Najczęściej spotykamy rękawice wypełnione jednowarstwową pianką poliuretanową w krztałcie tzw. TOP-TEN. Są to rękawice bezpieczne o wysokiej i wązkiej główce . Popularne są również rękawice Tajskie, wypełnione pianką poliuretanową jednak z częścią udeżeniową szerszą o mniejszej grubości.